Je možné ve Skandinávii přespávat v autě “na divoko”?

vestavba na spaní do auta

Takzvané road tripy jsou v poslední době velice oblíbené. Zejména letos se většina lidí rozhodla investovat do vestavby na spaní do auta, aby se tak vyhnula spaní v hotelech, kde se musela dodržovat přísná hygienická opatření. Lidé se svou vlastní vestavbou do auta však necestovali jenom po České republice, ale vydávali se také do zahraničí. Ať už ale cestovali v našich končinách nebo se vydali za hranice, v obou případech se ptali, kde je možné přespávat v autě v kempu a kde to lze takzvaně “na divoko” třeba uprostřed lesa. 

Jelikož se mnoho lidí vydávalo do Skandinávie, proč se na malý okamžik neuchýlit do těchto končin a nezjistit, jak je to s přespáváním v autě “na divoko” právě zde?

Skandinávské země jako oblíbené destinace pro road tripy

Možná díky krásným silnicím, které obklopuje ještě krásnější příroda jsou skandinávské země velmi oblíbenými a často volenými pro road tripy. Navíc lidé sem cestují i proto, že je zde možné přespávat v autě “na divoko”. Samozřejmě se to liší podle toho, v jaké konkrétní zemi se nacházíte. 

Například ve Finsku můžete přespávat v autě “na divoko” prakticky kdekoli si usmyslíte. Zatímco v Norsku ale platí pravidlo, že musíte nocovat na místě, které je vzdálené maximálně 150 metrů od zástavby. Samozřejmě se nesmí přespávat na místech, kde je kempování doslova zakázáno příslušnou značkou.

Ve Švédsku je stanovená tato vzdálenost na 300 metrů a v Dánsku se vzdálenost neřeší. Ovšem platí zde pravidlo, že se nesmí kempovat na plážích. Jinde s tím však problém není. 

Kdy se vydáte na road trip vy?

Nezáleží na tom, jestli se vydáte do Skandinávie ve vlastním vozidle s vestavbou na spaní nebo jestli si pořídíte karavan pro pohodlnější cestování. Nyní víte, že zde prakticky kdekoli můžete přespávat v autě, aniž by to bylo zakázané. Už se tedy jen nabízí otázka, kdy se na road trip vydáte vy?

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce