Stal se vám úraz na horách? A kryje vaše pojištění i výjezd horské služby?

Z hor se už po několik generací stala vyhledávaná místa odpočinku a pobyty na horách si mnozí z nás spojují s představou ideálně strávené letní či zimní dovolené. Na horách lze skvěle odpočívat i sportovat. Hory však umějí být zrádné a o zranění v nich není nouze. Proto je dobré vyrážet na hory vždy s bezpečným pojištěním. Ale vztahuje se to vaše i na zásah horské služby?

Zásah horské služby – cestovní pojištění

Horská služba pomůže, když bude potřeba

Na horskou službu se návštěvníci hor mohou spolehnout už více než sto let – a za tu dobu pomohli horští záchranáři v tuzemských i zahraničních horách milionům těch, kteří se z různých důvodů dostali do svízelné či kritické situace. Jen v tuzemsku se v současnosti výjezdy horské služby počítají každoročně na tisíce. A tisíce korun také jejich zásahy stojí. Nicméně ne každé cestovní či úrazové pojištění za vás automaticky náklady na zásah horské služby uhradí.

Například před cestou na hory do ciziny byste si při sjednávání cestovního pojištění měli ověřit, zda v případě potřeby skutečně – vedle standardních léčebných nákladů v zahraničí – pokryje i zásah horské služby, pokud byste se například zranili na sjezdovce při lyžování. K úrazu přitom vůbec nemusí dojít vaší vlastní vinou, nepozorní a nezodpovědní lyžaři mohou svým chováním ohrozit vás i vaše blízké.

Prevence v podobě pojištění se ale vyplatí. Ceny za zásah horské služby se sice v jednotlivých státech liší, nezřídka se ale účet za jeden výjezd může vyšplhat i do desítek tisíc, zejména pokud bude v rámci akce třeba využít helikoptéru a transportovat zraněného do nemocnice. A třeba v Rakousku vám za zásah vrtulníku naúčtují (v přepočtu) přes sto tisíc korun.

Cestovní pojištění berte na hory vždy sebou

Pokud už víte, že vaše cestovní pojištění případný zásah horské služby uhradí, nezapomeňte ale ani na správné nastavení parametrů. S ohledem na nemalé částky, které zásahy stojí, hraje významnou roli například i výše pojistných limitů.

V zimě také průběžně rostou počty zásahů mimo lyžařské areály ve volné přírodě, které jsou pro horskou službu samozřejmě náročnější jak z hlediska počtu záchranářů, tak s ohledem na použitou techniku při zásazích.

Samotný úraz a náklady na jeho ošetření (včetně transportu do nemocnice) jsou přitom jen jednou stranou mince. Velmi nákladné mohou být i různé záchranné akce ve chvíli, kdy by po vás horská služba musela vyhlásit pátrání.

Dobré cestovní pojištění – jako například KOLUMBUS od Kooperativy – si je těchto rizik vědomo a počítá s nimi. Ve variantě PLUS můžete ve všech těchto situacích využít pojistného limitu až 1 milion korun, který vám umožní bezpečný pobyt na horách bez starostí.

Dejte si ovšem pozor, zda máte pojištěny všechny sportovní aktivity, které na horách plánujete provozovat. Pojištění náročnějších rizikových sportů je totiž někdy třeba sjednat jako doplňkové připojištění.

A pamatujte na to, že na některé sporty – jako třeba lyžování mimo vyznačené sjezdovky – se pojištění nevztahuje vůbec. Stejně jako na to, že na horách je třeba za všech okolností dbát na vlastní bezpečnost a dodržovat všechna upozornění a výstrahy vydávané horskou službou.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce