Vybíráme správné sjezdové hole

Vybrat si správně hole je stejně důležité jako volit s rozmyslem samotné lyže. Při výběru sjezdových holí bychom neměli podcenit některé zásadní parametry.

Typ holí

Typ holí souvisí se stylem jízdy a četností ježdění. Rekreační sjezdové hole využití hlavně běžní lyžaři, kteří preferují při jízdě spíše komfort. Hole z tohoto segmentu jsou také odolné a nemusíte se proto až tolik obávat případných pádů. Jsou i poměrně pohodlné. Stačí vám na ně částka do 1 000 Kč.

Sportovní hole poslouží náročnějším sjezdařům, kteří dbají více na výkon. Jde o propracovanější modely, které vám na svahu umožní projevit svoje ambice. Jsou lehké, pevné a adekvátně pružné. Tato kategorie je o něco dražší, počítejte nad 1 000 Kč.

Samostatnou nejvyšší kategorii sjezdových holí pak zastupují modely určené profesionálům na slalom a obří slalom. Mohou se vyznačovat i aerodynamickým zahnutím a typická je pro ně nejvyšší cena.

odolné sjezdové hole

Délka holí

Délka holí se odvíjí od výšky postavy. Vypočítáme ji jednoduše, když od výšky v cm odečteme 50 cm. Tímto získáme optimální délku holí. Správnou délku můžete také určit, pokud vynásobíte výšku vaší postavy v centimetrech koeficientem 0,7.

Pokud je to možné, kromě teoretických výpočtů byste si vhodné nastavení hole měli i ověřit. Provedete to jednoduše tak, že si stoupnete a hůl uchopíte opačně pod talířkem. Zápěstí by mělo být v této pozici ve vodorovné poloze, případně jen mírně směřovat k zemi. Ruka v lokti je ohnuta do pravého úhlu.

teleskopické lyžařské hůlky

Na současném trhu jsou dostupné i teleskopické lyžařské hůlky, které si zkrátíte dle potřeby. Toto řešení využívají hlavně skialpinisté, kteří si hole pro stoupání zkracují. Dobrou volbou nicméně tyto modely mohou být i pro děti. Dítě však, pozor, relativně dlouho hůlky nepotřebuje, protože pokud se na lyžích učí ovládat správnou techniku, obvykle se mu spíše pletou.

Materiál

Prakticky je možné modely na současném trhu rozdělit na dvě základní kategorie, a to na hole hliníkové a karbonové. Třetí variantu zastupuje spojení těchto dvou materiálů. Kompozit představuje pomyslnou střední cestu a kompromis mezi oběma materiály.

Karbon má výhodu v nízké hmotnosti, ale je poměrně křehký. Proto pokud potřebujete hlavně odolné sjezdové hole, je na místě se poohlédnout právě po hliníkových. Jejich výhodou bude i nižší pořizovací cena.

Kvalita komponentů

Zvláště důležité je u každé hole madlo a poutko. Méně kvalitní modely nabídnou jen plastové madlo s klasickým poutkem.

Pokročilé modely však už dokážou nabídnout pohodlná madla z měkčených materiálů, které se dobře přizpůsobí ruce a jsou opatřena bezpečnostními poutky. Dobře vyrobené madlo z kvalitního materiálu tepelně izoluje a má protiskluzové vlastnosti. Jízda je proto pohodlná a bezpečná.

Poutko by mělo být nastavitelné co se týče délky. Rovněž šířka by neměla být poddimenzovaná, jinak se vám bude nepříjemně zařezávat do zápěstí.

Talířek pro běžného lyžaře, který jezdí hlavně na sjezdovkách, může být i menší, používání holí to nijak neomezuje. Do hlubokého sněhu jsou ale výhodnější talířky větší, protože se méně boří.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce