Jak si užít lyžování

Ať už jste na lyžích začátečníci, rekreační lyžaři nebo ostřílení profíci, nemusíte nutně jezdit jezdit do Alp, abyste si pořádně užili lyžování. Také české hory skýtají úžasné scenérie a místa ke sportu a odpočinku. Pro to, abyste z lyžování měli ten správný zážitek, je důležitá správná sportovní výbava. A v neposlední řadě také to, s kým trávíme tento čas.

Vybíráme výbavu pro maximální zážitek z jízdy

Pokud se plánujete brázdění zasněžených horských svahů věnovat pravidelněji, vyplatí se investovat do vlastní lyžařské výbavy. Ta by měla zahrnovat nejen lyže, ale také helmu, lyžařské hole a brýle, ale také odpovídající oblečení.

Jaké lyže jsou pro mě ideální?

Pro výběr sjezdových lyží je třeba si odpovědět na několik základních otázek:

  • Jak zdatný jsem lyžař? Řadím se k začátečníkům, pokročilým, sportovním lyžařům nebo  jsem profík? Lyžařská zdatnost ovlivní výběr jádra lyží – pro začátečníka jsou vhodné měkké lyže, zatímco pokročilí a sportovní lyžaři zvládnou jízdu na dřevěném jádru, ev. i s výztuží. 
  • Jaký terén preferuji pro sjezd? Jsou to upravené sjezdovky a/nebo volný terén? A nebo dávám přednost freestylovému lyžování? Odpovědí na tuto otázku zjistíte, který druh lyží je ideální – slalomky, allmountain, freeride nebo freestyle…
  • Jak velkými obloučky budu sjíždět kopce? S malými obloučky je jízda „živější“ a vystačíte si s radiusem lyží do 13 m. Preferujete-li větší obloučky, volte radius lyží nad 16 m. 

freeride

Jak se obléct na lyže?

Valná většina zimních sportovců využívá tzv. třívrstvý systém oblékání. 

Sací vrstva, ta nejvíce přilehlá k tělu, z něj má odvádět pot. Základními druhy oblečení využívaných pro tuto vrstvu jsou dámské/pánské spodní prádlo, ponožky, podkolenky. Také zde řadíme funkční trička s krátkým, ev. dlouhým rukávem nebo funkční kalhoty.

Prostřední vrstva, tzv. termoizolační, zajišťuje tepelný komfort. Patří zde mikina, svetr, funkční triko s dlouhým rukávem nebo funkční rolák.

Úkolem svrchní vrstvy je ochránit vás před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Tato vrstva zahrnuje teplé mikiny, bundy, kalhoty nebo softshellové bundy.

Pokud si nejste jisti s výběrem lyžařského vybavení, nebojte se obrátit na odborníky na tuto problematiku.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce