Cyklotrasy Český ráj

Český ráj to je skutečně ráj pro všechny cyklisty a turisty, které při svém putování vyhledávají hlavně nenarušenou a krásnou přírodu, zábavu a zážitky na celý život a ocení i nějaké ty památky, kterých je v Českém ráji skutečně požehnaně. Krajina je v Českém ráji skutečně velmi členitá, nachází se zde několik původních skalních měst a především se jedná o chráněnou krajinnou oblast, což už mluví za vše. V této chráněné krajinné oblasti se navíc nachází řada různých ohrožených druhů zvířat a rostlin, zejména pak v hlubokých lesích, kde vedou cyklistické trasy a stezky, jež navazují na některé památky v tomto regionu.

Český ráj je vyhlášený a velmi známý i z hlediska Prachovských skal, které patří mezi nejstarší přírodní rezervace u nás, která se ročně stává cílem tisíců turistů i cyklistů, kteří vyhledávají velmi náročný terén. V okolí Prachovských skal vede několik cyklostezek, jedna vede dokonce i přímo z nedalekého města Jičín, které je od Prachovských skal vzdáleno asi pět kilometrů. Cyklostezka je ale velmi náročná, terén je velmi členitý a kamenitý.

Kola je pak možné nechat u jednotlivých prohlídkových okruhů a nadále pokračovat po vlastních nohou – okruhy zahrnutí i výstupy na skalní štěrbiny, kam s kolem není možné vystoupat. Český ráj je ideálním místem pro náročné cyklisty, v jejich zájmu je projet si i veškeré rozhledny a památná místa, kterých je v Českém ráji skutečně požehnaně. Nutno ale zmínit, že všechny níže uvedené cyklistické trasy jsou fyzicky velmi náročné, protože jak lze odtušit, rozhledny se nacházejí na kopcích. Po cestě se ale dočkáte nejen překrásného výhledu, ale i například zajímavých míst k občerstvení. Můžete proto využít následující cyklotrasy, které vás provedou po všech zajímavých místech Českého ráje. 

  • cyklotrasa z Jičína do Tábora, která pokračuje do Lomnice nad Popelkou 
  • cyklotrasa z Turnova na Dubecko až do Kozákova 
  • cyklotrasa z Turnova na Frýdštejn až do Kopaniny