Blanicko

Na území blanicko-otavského mikroregionu v Jihočeském kraji najdete mnohá zajímavá místa, která stojí za to vidět. Podrobnější informace najdete na stránkách jednotlivých členských obcí. Odkazy na ně jsou uvedeny v horním modrém pruhu.

Helfenburk

Zřícenina hradu Helfenburk leží asi 5,5 km od jihočeské obce Bavorov v okresu Strakonice. Z původně gotického hradu postaveného Rožmberky se dodnes dochovaly hradby, hradní příkopy s dělostřeleckými baštami, tři vstupní brány, zbytky třípatrového paláce a dvě pozorovací věže, z nichž jedna je v rekonstrukci a druhá slouží jako rozhledna.

Chráněná památková zóna Budičovice (patří pod Obecní úřad Skály)

V Budičovicích se nachází velmi hodnotný uzavřený celek objektů na návsi, který je v současné době veden jako vesnická památková zóna. Jedná se o typicky jihočeské selské baroko s návesní kapličkou. Chráněná památková zóna byla vyhlášena dne 22.9.1995.

Charakteristika chráněné zóny

Obec je souborem lidové architektury zejména 19. a z časti 20. století. Areály chráněných zemědělských usedlostí jsou hmotně a disposičně zachovalé. Spolu s ostatními usedlostmi uzavřeného nebo úkladného typu a návesní kaplí tvoří zajímavý dosud neporušený a pěkně rekonstruovaný celek.