Jak vybrat boty na hory?

Stále více lidí objevuje nejpřirozenější pohyb – chůzi. Vyrážíme do městských parků, ale trénujeme svou kondici i na kopečkách a zdoláváme hory. Aby byla chůze maximálně efektivní, pro vaše tělo i chodidla zdravá a v neposlední řadě vás bavila, pak budete potřebovat špičkové boty. Víte ale, jak je správně vybrat, který model vám bude nejlépe sedět a co všechno byste před nákupem měli zvážit?

hike

S membránou i zateplením

Turistické boty vybírejte podle jejich využití, určení a terénu. Pokud hledáte pevnou obuv na léto, pak oceníte prodyšné materiály i kvalitní podrážku. Do náročného terénu, kopců i sněhu budete potřebovat kotníkové boty s Gore-Tex a VIBRAM technologiemi. Boty ale vybírejte tak, abyste měli alespoň jeden centimetr nadměrek. V praxi to poznáte tak, že při stoupání i sestupu se vaše prsty nebudou dotýkat špičky bot. Turistická obuv se hodí též pro další outdoorové aktivity a využijete je i jako myslivecké obutí. Trekové boty s masivní obrubou po celém obvodu v řadě velikostí pro dámy i pány koupíte z pohodlí domova online v několika stylových barvách. Gore-Tex podšívka ve čtyřech vrstvách je voděodolná a maximálně prodyšná. U nákupu bot se zajímejte též o tuhost obuvi a systém upínání. Ten bývá zpravidla řešený šněrovacími háčky a očky, díky čemuž boty utáhnete podle potřeb chodidla.

Pohodlí na prvním místě

Požadavky na obutí se mohou různit. Máte vyšší nárt, širokou nohu, nebo třeba halux valgus? I tak můžete najít dokonalé boty do teplých měsíců i tuhé zimy. Stejně tak si smíte volit z široké nabídky vysoce kvalitních materiálů, nebo sáhnout po preferovaném designu či barevné kombinaci. Najdou se i speciální modely určené pro potící se nohy. V nabídce se často objevuje rozdělení na nízké i vyšší boty, přičemž nižší modely jsou obvykle lehčí, zatímco vyšší kotníkové boty ochrání nohy před zvrtnutím. Řešení existuje opravdu mnoho, stačí jen vybrat správnou velikost i provedení a těšit se, až nové turistické boty pořádně prošlápnete.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce