Kam na výlet s dětmi na Vysočině

Blíží se jaro, kdy bude více příležitostí trávit s dětmi čas venku. Slunce svítí, ptáci zpívají a všechno kolem rozkvétá. No ale kam ty malé ratolesti vzít? Nemusíte si s tím lámat hlavu dlouho, dnes vám poradíme, jaká místa byste určitě neměli vynechat.

Vysočina v sobě skrývá nádhernou krajinu plnou lesů, luk a kopců, potůčků a památek UNESCO. Z památek můžete navštívit historické město Telč nebo poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Ovšem s dětmi budete mít asi větší klid a pohodu v přírodě, kde si mohou vesele běhat a řádit.

CHKO Žďárské vrchy

Nedotčená oáza klidné a čisté přírody nabízí spoustu krásných míst, které lze navštívit s dětmi. Nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů je Devět skal. Tvoří seskupení typu skalního města a vznikl procesy mrazového zvětrávání. Název je odvozen od skalního labyrintu. Na jedné ze skal je vyhlídka, která poskytuje nádherný výhled na okolí. Spojit to rovnou můžete s Žákovou horou, která se nachází 2 km od osady Cikháj, s krásným skalním útvarem Čtyři palice u obce Křižánky nebo s Paseckou skálou. Ke všem přírodním památkám vedou turistické trasy označené značkami.

Žďárské vrchy jsou protkány nejenom turistickými, ale také cyklistickými trasami. Můžete zde tedy trávit s dětmi i dovolenou na kolech. Jedna z cyklostezek vede z Přibyslavi do Sázavy a je dlouhá 19 km. Lesy vedou také asfaltové silnice. Zkusit můžete například cyklotrasu z Kadova přes Blatiny. S menšími dětmi si ji můžete zkrátit.

Sochy Michala Olšiaka

Žďárské vrchy jsou také proslulé zajímavými sochami Michala Olšiaka. V okolí Žďáru nad Sázavou jich najdete 26. Prohlédnout si je můžete například v Hamrech u Žďáru nad Sázavou na vycházkovém okruhu, ve Fryšavě pod Žákovou horou, u obce Tři Studně nebo například v Obyčtově.

Odpočinek

Nezapomeňte si také s dětmi někde odpočinout. Vysočina nabízí spoustu hospůdek a ubytování v okolí Žďárských vrchů. Ideální jsou rodinné penziony se zahrádkou a místem na hraní. Při vícedenním výletu alespoň máte kam složit hlavu a pokud plánujete jednodenní výlet, tak si alespoň můžete odpočinout u dobré limonády nebo obědu.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce