Výlet na Kralický Sněžník

Kralický Sněžník, mnohdy nazýván i jako Králický Sněžník je třetím nejvyšším pohořím v České republice, měří celých 1424 metrů. Kralický Sněžník se nachází v obci Králíky, zasahuje až do hranic s Polskem a jedná se tak o nejvyšší bod Pardubického kraje. Když se na Kralický Sněžník podíváte, zajisté si hned všimnete, že na některých místech vůbec nejsou lesnaté porosty. Je to dáno hlavně lavinami, které zde přirozenému vzniku lesa výrazně brání a proto zde byla v minulosti vyvinuta lavinová dráha, která zabraňuje posouvání se lavin směrem dolů.

To pochopitelně neznamená, že by na Kralickém Sněžníku nebyla žádná vegetace, naopak. Pokud jde o českou stranu Kralického Sněžníku, ta tvoří národní přírodní rezervaci společně s menší částí Malého Sněžníku, kde jsou předmětem ochrany různé rostliny, přírodní úkazy, jeskyně nebo živočichové. Pokud hodláte vystoupat až na vrchol Kralického Sněžníku, připravte se na celodenní výlet, během kterého si dáte skutečně do těla. Čeká vás několik kilometrů ustavičného stoupání, velmi rozmanitý terén, ale zato budete obklopeni naprosto jedinečnou přírodou všude okolo vás. Na vrcholu Kralického Sněžníku se pak nachází menší socha slona, kterého rozhodně nepřehlédnete, ačkoli v posledních letech došlo k jeho zanedbávání a je lehce zasažen dobou.

Nezapomínejte, že výšlap na Kralický Sněžník je třeba předem dobře naplánovat. Je třeba si totiž uvědomit, že na vrcholcích se drží sněhová pokrývka až 8 měsíců během roku a snadno by se vám tak mohlo stát, že s relativně teplého počasí vstoupíte rovnou do nepříjemně studené ledové pokrývky. Je třeba se navíc připravit – za jakéhokoli ročního období, že na vrcholku Kralického Sněžníku je teplota vzduchu o několik stupňů nižší, než kdekoli jinde.

Výšlap na Kralický Sněžník za námahu rozhodně stojí. Na jeho vrcholu navíc byla před lety postavenarozhledna, která poskytuje naprosto jedinečný výhled na široké okolí Dolní Moravy.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce