Pracovní obuv – bezpečnostní obuv s ocelovou špičkou

Pracovní obuv s ocelovou špičkou je vhodná do nebezečného rizikového prostředí, kde je bezpečnost nohou prioritou. Pokud nezvolíte vhodnou obuv a stane se vám úraz nohou, vaše práceschopnost se buď sníží nebo úplně ukončí. A o takové úrazy nikdo nestojí. Proto je potřeba těmto situacím předcházet vhodně zvolenou, nejlépe certifikovanou, obuví z kvalitních materiálů. S ocelovou špičkou najdete jak sandály, tak kotníkovou obuv, ale i holínky. Stačí si jen vybrat. A pokud nevíte, jak to je s nákupem pracovní obuvi, zda si ji kupujete sami či ne, zde se dozvíte potřebné informace.

Certifikace

U obuvi s ocelovou špičkou se jedná o katerogii EN 346 (ochranná obuv) a EN 345 (bezpečnostní obuv). Ochranná obuv (označení P) má odolnost tužinky ve špičce max. 100 J. Bezpečností obuv (označení S), má odolnost 200 J, tudíž je vhodná pro nejnáročnější a nejrizikovější pracovní podmínky. Tužinka ve špici je obvykle z kovu, ale někdy můžete najít i z tvrzených plastů. Proto si najděte takovou obuv, která vám nejlépe vyhovuje.

Pracovní obuv – testování obuvi s ocelovou špičkou

U každého produktu, který zajišťuje bezpečnost osob při práci, je nezbytné důkladné testování. Obuv s vyztuženou špicí se testuje pomocí normy ČSN EN 12568.

Pracovní obuv

Průběh testování

Odolnost vůči stlačení – při testování se tužinky stlačují silou o hmotnosti 1000 kg pro ochrannou a 1500 kg pro bezpečnostní obuv. Následně se přeměřuje zbytková výška pod tužinkou a stav samotné tužinky. Tužinka musí být dostatečně pevná a odolná. Měla by bez obtíží vydržet předepsaný tlak a tím ochránit prsty na nohou.

Odolnost vůči nárazu – v dalším procesu testování musí tužinky odolat síle 100 J v případě ochranné obuvi, u bezpečnostní obuvi pak 200 J. Na obuv se shodí ocelový klínový nárazník. Následně se změří zbytková výška pod tužinkou, kde musí zůstat dostatečný prostor pro prsty, a také se kontroluje, zda po testu nezůstaly ostré hrany nebo trhliny, které by mohly způsobit zranění.

Je důležité, aby každá obuv prošla kvalitním testováním, než je uvedena do prodeje a putuje k zákazníkům. K čemu by nám bylo, že zjistíme, že obouváme nekvalitní obuv, až nám padající nářadí rozdrtí prsty? Kontrolovat certifikace a testy, jimiž obuv prošla, je nezbytné, chceme-li být skutečně v náročném pracovním prostředí v bezpečí. A na našem zdraví záleží přeci nejvíce. Proto se nebojte ptát, číst, shánět a informovat se, kde to jen jde. Jde o vaše zdraví, o vaše nohy, o vaše prsty a o vaši práceschopnost. Kvalitní obuv znamená kvalitní ochranu před zraněním a tato ochrana zaručí, že vaše pracovní nasazení bude mnohem vyšší než u člověka, který bude obouvat nekvalitní pracovní obuv a bude se bát, aby nestoupnul na hřebík nebo na olej. Kvalitní obuv vám zajistí maximální bezpečí.

Pár slov závěrem

Na této stránce je možné si zjistit, co vše je zákonem vyžadováno jako ochranný oděv při práci. Přibližně v polovině článku je možné se dočíst, jaká obuv je na kterou pracovní činnost vyžadována. Stručný výpis obuvi schválené zákoníkem práce uvedu zde:

  • obuv polobotková, kotníčková, poloholeňová, holeňová a vysoká, zejména do vlhkého prostředí,
  • obuv s ochrannou a bezpečnostní tužinkou,
  • obuv, kterou lze rychle vyzout,
  • obuv a přezůvková obuv s podešví odolnou proti žáru,
  • obuv, vysoká obuv, přezůvková obuv s protiskluznou podešví,
  • obuv, vysoká obuv, přezůvková obuv odolná proti vibracím,
  • obuv, vysoká obuv, přezůvková obuv antistatická,
  • obuv, vysoká obuv, přezůvková obuv tepelně izolační,
  • ochranná obuv pro obsluhu přenosných řetězových pil,
  • snímatelné chrániče nártu,
  • snímatelné hroty pro chůzi na ledu a sněhu

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce