Cestovní ruch v době koronavirové

online půjčka

Rok 2020 se zapíše do historie a teprve během následujících let se bude vše vracet do normálního stavu a napravovat škody tohoto roku. Koronavirová epidemie zasáhla snad všechny možné sféry: zdravotnictví, ekonomiku, školství, kulturu a také cestovní ruch. Všechny zmíněné sféry byly koronavirem zasaženy negativně a škody způsobené koronavirovou epidemií jsou doopravdy obrovské. Jak koronavirus změnil běžný denní režim? Jak tyto změny zasáhly průměrného občana? Vrátí se, případně kdy, všechno do normálu? Může být půjčka řešením koronavirové krize v cestovním ruchu? Aniž by si to kdokoliv uvědomil, koronavirová krize v cestovním ruchu v sobě slučuje všechny sféry a může pro něj mít i fatální následky. 

Cestovní ruch vlivem koronaviru utrpěl nejvýrazněji

Výše bylo řečeno, že cestovní ruch vlivem koronavirové epidemie utrpěl nejvýrazněji. Proč tomu tak je? Je to dáno tím, že cestovní ruch v sobě slučuje všechny sféry: 

  • cestování,
  • ekonomiku, 
  • kulturu, 
  • sport, 
  • školství,
  • finance, 
  • v podstatě i zdravotnictví.

Během letošního roku byly vícekrát plně uzavřené nebo s omezeními uzavřené hranice a lidé nemohli cestovat do zahraničí. Nedalo se vycestovat na služební cesty, nedalo se vycestovat na dovolené. Výrazně omezena byla letecká doprava, mezinárodní vlaková a autobusová doprava, v jednu dobu i vnitrostátní vlaková a autobusová doprava apod. Cestování je i v současnosti velmi často podmíněno povinným a negativním testováním na Covid-19. 

Cestovní ruch byl výrazně zasažen. Hotely nemohly a stále nemohou v plném rozsahu přijímat zákazníky. Zájezdy byly rušeny, nové nejsou vypisovány a lidé takto přišly o nemalé peníze za již zaplacené dovolené či výlety. 

Kultura byla a je v současnosti pozastavena a kulturní akce se nemohou pořádat. Mnoho lidí bylo zvyklých cestovat po celé České republice za kulturou, mnohdy i do zahraničí. Na dlouhou dobu byly pozastaveny a omezeny i sportovní akce a soutěže, pro něž je také nezbytná vnitrostátní a mezinárodní doprava, potažmo cestovní ruch. 

Podobná situace s ohledem na cestovní ruch nastává i ve školství. Většinu roku 2020 byly školy a další školská zařízení uzavřené a nekonaly se tedy školní výlety, zimní a letní soustředění, kulturní akce apod. I zde přišel cestovní ruch o velké množství příjmů. Tato ztráta byla a nebo ještě bude pro mnoho podniků a ubytovacích zařízení fatální a dojde k jejich uzavření.

Finance a cestovní ruch

Nyní se dostáváme k nejhrozivější části dopadu koronavirové epidemie: finance. Podstata výnosného fungování cestovního ruchu stojí na tom, že v něm lidé utrácejí velké množství peněz. Lidé cestují, ubytovávají se a utrácí peníze v České republice během výletů, služebních cest a dovolených. Lidé kupují letenky, pronajímají si hotelové pokoje a apartmány v zahraničí, kde cestují a navštěvují památky. V roce 2020 si lidé těchto aktivit moc neužili. 

Covid-19 a všechny zákazy okolo zapříčinily, že lidé nemohli a stále nemohou cestovat tak, jak byli zvyklí. To je ale pouze jedna strana problému. Ta druhá se týká přímo financí a rodinného rozpočtu každého jedince. Mnoho lidí přišlo o zaměstnání nebo se jim výrazně snížily příjmy a zvýšily výdaje, protože dospělí zůstávají doma na home office a děti také byli nebo pořád jsou doma a učí se za pomoci online výuky. 

Budoucnost cestovního ruchu

Provozovatelé hotelů, restaurací, zimních a letních středisek vyhlížejí den, kdy všechny zákazy a nařízení skončí a svět se vrátí zase do normálu. Těší se, že lidé začnou zase utrácet peníze a trávit svůj volný čas na cestách, výletech a dovolených. 

Nutno ale říci, že ne všichni lidé budou moct uskutečnit své naplánované akce a dovolené, protože letošní rok byl velmi náročný i pro jejich rodinný rozpočet a je možné, že jejich finance, po skončení koronavirové epidemie, nebudou proudit do cestovního ruchu. 

Mnoho podniků, které se věnují z většiny cestovnímu ruchu, zaniknou nebo se budou nacházet ve velkých finančních problémech. 

Útrata za cestovní ruch po skončení koronavirové krize

Letos se lidé dostali do výrazných finančních problémů, které museli řešit za pomoci půjček a úvěrů. S ohledem na zákazy vycházení a omezení otevírací doby úřadů a bankovních institucí mnoho lidí využilo pomoci online půjček, které si lidé zasažení koronavirem vyřídili z pohodlí jejich domovů.

Je velice pravděpodobné, že tito lidé, kteří využili služeb půjček bankovních nebo nebankovních institucí, nebudou v příštím roce či v příštích letech utrácet své zbylé peníze za dovolené, cestování a v cestovním ruchu. 

Půjčky na dovolenou

Mnoho lidí se bude muset smířit s tím, že možná už je možné na dovolenou vycestovat, ale že například cena dovolené výrazně podražila nebo se příjmy dané osoby markantně snížily. Ať tak či onak budou lidé v následujícím roce či následujících letech méně cestovat. Dá se tedy říct, že, vlivem koronavirové epidemie, je cestovní ruch a jeho správné a výnosné fungování ohroženo dlouhodobě, nejen po dobu koronavirové epidemie.

Lidé se těší, že budou moci opět vycestovat po krásách Česka a do zahraničí, ale v mnoha případech jim na to budou, kvůli koronaviru, chybět finance. Mnoho z nich bude situaci řešit půjčkami a podniknou tzv. dovolené na dluh. Do výrazných finančních potíží se dostali také klienti, kteří si procházejí nebo prošli insolvencí, proto se i oni možná budou shánět po půjčkách po skončení insolvence. Toto řešení je ale velmi nešťastné a není doporučováno. Řešit nedostatek financí na dovolenou půjčkou značí neznalost finanční gramotnosti a klient se takto může dostat do tzv. dluhové pasti.

Je doporučováno si například v příštím roce dovolenou do zahraničí odpustit, stabilizovat svou situace a snažit si nějaké finance ušetřit. Dovolená nemusí být zákonitě v zahraničí, právě v letošním roce se lidé naučili objevovat českou přírodu, proto je ideálním řešením podpořit českou ekonomiku a vyrazit na dovolenou v České republice. 

Nezbývají peníze ani na dovolenou po Čechách? I tato situace má řešení. Není nutné se ubytovávat v hotelu a každý den chodit do restaurací. Krásná dovolená v ČR může být například i pod stanem nebo v kempu. Poslední variantou, jak trávit svůj volný čas za nejméně peněz, je dělat jednodenní výlety v nejbližším okolí, kdy každá část České republiky má místa, která stojí za návštěvu. 

V této těžké koronavirové době a i po jejím skončení by lidé neměli svůj rozpočet zatěžovat půjčkami na dovolené. Ideálním řešením je podpořit český cestovní ruch a užívat si krás Česka.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce