Řeka Lužnice je plná života

Lužnice je častým cílem rybářů, protože v jejích vodách žije řada lovných ryb, jako jsou kapři, štiky a okouni. Řeka je bohatá také na hmyz, což máte ostatně šanci poznat na vlastní kůži, pokud se na ni vydáte. Řadí se mezi několik sjízdných řek v ČR. Poměrně mírný proud navíc poskytuje vodákům příjemnou trasu po březích řeky. Lužnice je tak ideální řekou pro začátečníky, i pro ty, kdo už na vodě delší dobu nebyli, a mají pocit, že všechno zapomněli.

lužnice

Na řeku za kulturou

Řeka Lužnice je také dějištěm mnoha kulturních akcí v průběhu celého roku. V letních měsících se na jejích březích koná řada koncertů a festivalů, které návštěvníkům přinášejí nezapomenutelné zážitky. Na řece se nachází také řada historických památek a pamětihodností. Například ve městě Třeboň se nachází kostel Panny Marie z 18. století, který je svědectvím staletí lidské kultury a rozkvětu civilizace v tomto kraji.

I za energií

Kromě toho se řeka Lužnice stala významným zdrojem obnovitelné energie. Na jejím toku se v současnosti nacházejí tři vodní elektrárny, které vyrábějí energii z přirozeného toku vody. Řeka Lužnice je skutečným přírodním klenotem, který návštěvníkům poskytuje spoustu příležitostí k rekreaci a poznávání přírody, ale také cenné poznatky o místní historii a kultuře. Je neodmyslitelnou součástí české krajiny a tradice. Vydejte se na ni a uvidíte, že si kromě štípanců od komárů přivezete také nezapomenutelné zážitky a nové zkušenosti. Ještě předtím, než se na řeku vypravíte, si ale zjistěte aktuální stav vody v půjčovně lodí na Lužnici. Tam vám zajistí také kompletní vodácké vybavení. Ceník půjčovny lodí na Lužnici je k dispozici online.

Pro místní i pro turisty

Celkově je tato řeka důležitým prvkem pro místní obyvatele i turisty, protože nabízí pro každého něco – od rybaření a jízdy na kajaku až po kulturní aktivity a pozorování divoké zvěře. Nelze opomenout ani její význam pro zachování místní biologické rozmanitosti, díky čemuž je řeka Lužnice nejen skvělým místem k návštěvě, ale také místem, které stojí za to chránit. Kromě přírodních krás se řeka Lužnice může pochlubit také řadou kulturních zajímavostí podél svého toku. Díky jejímu klikatému toku zdobí její břehy řada historických vesnic, z nichž každá má svůj jedinečný styl a atmosféru. Mnohá z těchto míst zůstala nedotčena moderním rozvojem a jsou svědectvím dávných časů.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce