Svatováclavskou korunu spatříte i bez fronty

Klenot, na jaký jen tak nezapomenete. Ano, symbol českých králů musel vždy vypadat velice okázale, aby představoval naprostou špičku mezi korunovačními kousky. Rozhodně vás nezklame ani věrná replika.

V Praze se vystavují mince i koruna

Pokud se chcete zajet podívat na korunu, ze které se vám bude tajit dech, potom se zastavte v Obecním domě. Jakmile projdete vedle obchodu české módní návrhářky a designérky Blanky Matragi v Celetné ulici, ocitnete se v galerii, kterou otevřela Pražská mincovna již 6. května 2013. Vstupné se zde neplatí a vy můžete obdivovat umělecké ražby na zlatých a stříbrných mincích. Svatováclavská koruna zdobí také mince ČNB, ale věrná replika vás nenechá skoro ani vydechnout. O zhotovení se postaral turnovský zlatník Jiří Urban a během práce se využívaly tradiční středověké postupy ruční výroby. Otevřeno je od pondělí do pátku od 10 hodin do 19 hodin. V sobotu od desíti do osmnácti.

Svatováclavská koruna a její výzdoba

Když si prohlédnete korunu zblízka, spatříte na vrcholu kříž, kde se patrně původně nacházel trn z útrpné koruny Ježíše Krista. Nechybí spoustu drahokamů, přičemž mnoho lidí tvrdí, že se jedná o harmonickou léčivou energii díky rozmístění a skladbě kamenů. Přítomné rubíny představují značnou mužskou energii a bojování se zlem. Červené spinely přinášejí ochranu panovníkovi. Smaragdy vyjadřují poselství lásky bez podmínek a moudrost.

Koruna ozdobená perlami, rubíny, safíry, smaragdy a červenými spinely připomíná budhistickou mandalu díky promyšlenému rozmístění. Moderní technologie odhalily pravdu o centrálním kameni na čelní straně. Dlouho se totiž považoval za rubín, ale jde o rubelit. S tímto zjištěním se hned pojí otázka, jak se sem tento druh kamene dostal ve 14. století? Nevylučuje se původ až z oblasti současného Afganistánu. Orientální původ se týká i dalších kamenů, přičemž se upravovaly jen minimálně.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce