Protivínská ZOO rozmnožuje kriticky ohrožené druhy krokodýlů

Krokodýli patří mezi velice zajímavý druh zvířat, který naši planetu obýval již před desítkami milionů let společně s dinosaury. Od této doby se jejich tělo téměř nezměnilo, a tak jsou často a právem nazýváni živou fosilií. Jejich chovu a ochraně se v ČR aktivně věnuje krokodýlí ZOO v Protivíně.

Krokodýli jsou jedni z mála živočichů, kteří jsou tu již od dob, kdy naši planetu obývali dinosauři. Byla by škoda o takový živočišný druh přijít. Právě tento fakt si uvědomil provozovatel krokodýlí ZOO v Protivíně, Miroslav Procházka. Snahou této unikátní zoologické zahrady je rozmnožovat zejména kriticky ohrožené druhy krokodýlů a pomoci tak těmto podivuhodným tvorům přežít.

Světový úspěch krokodýlí ZOO v Protivíně

Krokodýlí ZOO v Protivíně byla budována od roku 2005, kdy došlo k prvnímu odchovu kriticky ohroženého krokodýla kubánského tehdy privátního chovatele Miroslava Procházky. Pro návštěvníky pak byla otevřena v roce 2008. V květnu tohoto roku se dokonce podařil první odchov gaviála indického na světě mimo tropy. Vylíhlo se zde celkem 14 krásných a zdravých krokodýlů.

Světový unikát

V protivínské ZOO mohou také návštěvníci vidět jediného bílého gaviála sundského na světě, který dostal krásné jméno – Afrodita. Velice oblíbený je také největší chovaný krokodýl v ČR – krokodýl mořský. Jmenuje se Golem, váží 500 kg a měří 4,7 metrů.

Další zajímavosti protivínské ZOO

Kromě krokodýlů, gaviálů, kajmanů a aligátorů mohou návštěvníci ve zdejší ZOO vidět také jedovaté hady a expozici mláďat, nebo mohou navštívit zoologické muzeum, ve kterém si mohou prohlédnout doprovodnou expozici pravěkých zvířat, inkubátory s vajíčky krokodýlů atd. Nechybí ani zajímavé informace o průběhu záchranných programů, kterých se ZOO v rámci svého fungování aktivně účastní.

Záměrem zoologické zahrady totiž není pouze vystavování všech 23 recentních druhů krokodýlů, ale také vytvoření ideálních podmínek pro jejich chov a rozmnožování. Více informací naleznete na www.krokodylizoo.cz.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce