Moravský kras ukrývá jedny z nejkrásnějších krasových jeskyní v České republice

Moravský kras patří se svými více než 1100 jeskyněmi mezi nejvýznamnější a nejkrásnější krasové oblasti ve střední Evropě. Pokud nevíte, kam vyrazíte s rodinou nebo přáteli na výlet či na dovolenou, právě Moravský kras může být tou správnou volbou. Brzy zjistíte, že za skutečnou krásou přírody nemusíte urazit tisíce kilometrů. I naše země skrývá atraktivní turistické cíle.

U Moravského krasu je přitom na místě hovořit skutečně o „skrytých“ krásách, hlavní dominantou této tristicky zajímavé oblasti jsou totiž jeskyně. Celkem se v Moravském krasu nachází více než 1100 jeskyní, veřejnosti přístupných je jich pouze pět. I to ale postačí na nezapomenutelné prázdniny!

Punkevní jeskyně je oblíbená zejména u dětí a nevyléčitelných dobrodruhů a romantiků pro možnost plavby po podzemní říčce Punkvě. Věděli jste, že Punkevní jeskyně je nejvyhledávanějším místem celého Moravského krasu? Navšítíví ji ročně sta tisíce návštěvníků! Kromě populární plavby na lodičce láká i díky možnosti podívat se na dno propasti Macocha.

Na začátku Suchého žlebu se nachází Kateřinská jeskyně. Její Hlavní dóm je největším prostorem v Moravském krasu. To nahrává i akustice. Ta je zde skutečně výborná. Díky tomu se zde i několikrát ročně pořádají koncerty, které nabízí všem návštěvníkům opravdu nevšední zážitek. Kateřinská jeskyně je zajímavá i tím, že zde bylo v minulosti bohaté naleziště kostí pleistocénních živočichů.

Všemi barvami hraje jeskyně Balcarka (na snímku). Labyrint chodeb a chodbiček upoutá návštěvníky nejen mnohotvárnou krápníkovou výzdobou, ale i právě barevností sintrových náteků a stalagmitů. Jedná se o jedny z nejkrásnějších prostor Moravského krasu!

Skutečně rozsáhlý komplex dómů, chodeb a podzemních propastí tvoří Sloupsko-šošůvské jeskyně. Pro koncerty je opět díky mimořádné akustice oblíbená Eliščina jeskyně, která vyniká i překrásnou krápníkovou výzdobou.

Významné archeologické nálezy v páté veřejnosti přístupné jeskyni – jeskyni Výpustek – podaly důkaz o osídlení této oblasti již z doby 15 000 př. n. l. Jednalo se o osídlení z tzv. doby „halštatské“. Nicméně první písemné záznamy o jeskyni Výpustek máme z roku 1609. Jak dlouhá a tajemstvími opředená historie se psala v Moravském krasu!

Pokud chcete objevovat skryté krásy jedné z nejkrásnějších krasových oblastí České republiky i střední Evropy, neváhejte a navštivte Moravský kras! Ubytování vám nabízí například Penzion Macocha, který leží v samém srdci této půvabné oblasti a je tak výborným místem, odkud započít každý výlet. Vždyť kolem penzionu se rozprostírá malebné Punkevní údolí.

V klidné části města Blansko, které je vstupní branou do Moravského krasu, se nachází penzion Karst. Hlavní turistické cíle – Punkevní jeskyně a propast Macocha – se od penzionu nachází pouhých 5 km. Všechny krásy Moravského krasu tak čekají jen na vás!

Tip: K ubytování doporučujeme oblíbený Penzion Macocha nebo Penzion Kars

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce