Zdravotní péče na cestách

Každý občan, i ten, kdo na území ČR jen dlouhodobě pobývá, má povinnost mít uzavřené základní zdravotní pojištění. Toto pojištění je platné i v zahraničí, ovšem pouze v případě, že má Česká republika s danou zemí vyjednanou mezinárodní dohodu.

Cestování v rámci prostoru EU

Cestujeme-li do zemí Evropské unie, je „české“ zdravotní pojištění dostačující. Všude se nám dostane stejné péče, jako občanům dané země. Musíme však počítat s tím, že rozsah ošetření, které si pacient nehradí přímo, bývá oproti Čechám značně omezený, a i výše platby nás může nepříjemně překvapit.

V podstatě stejné zacházení lze očekávat i při cestách do Chorvatska, Jugoslávie (kromě oblasti Kosova), Izraele, Makedonie a Turecka. I s těmito zeměmi má ČR uzavřené mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení.

Cesta kolem světa

Pokud je vaší cílovou destinací vzdálenější a exotičtější země, je stále možné, že se na ní nějaká mezivládní dohoda vztahuje a lze zde žádat o bezplatnou neodkladnou zdravotní péči. Ovšem tyto dohody pocházejí z doby před rokem 1989 a jejich vymahatelnost je značně problematická a nedoporučuje se na ně spoléhat.

Pozor na zimní radovánky

Zimní sezona vybízí k návštěvě horských rezortů a k sjíždění tamních zasněžených vrcholů. Zatímco u nás není od věci sjednání pojištění úrazového, na lyžování do zahraničí byste se bez cestovního pojištění v tomto případě ani vydávat neměli. Zásah alpské horské záchranné služby je nesmírně nákladnou záležitostí a jakékoli právní tahanice v tomto směru jsou něčím, čemu se rozhodně chcete vyhnout.

Pokud si nechcete pokazit obavami a zbytečným riskováním svou dovolenou, rozhodně doporučujeme nezapomenout na cestovní pojištění. Nemusí být nijak drahé. Můžete získat od pojišťovny výbornou cenu a i nejlevnější cestovní pojištění dobře kryje většinu rizik. Doporučujeme nabídky pojištění a podmínky pojišťoven porovnat, ať za své peníze získáte to nejlepší, co můžete. Uvidíte, že není nutné za cestovní pojištění utrácet zbytečně moc peněz.

Cestovní pojištění

V době internetu není nic jednoduššího, než si před dovolenou sjednat nejlevnější cestovní pojištění online. V případě, že cestujete často, podívejte se na nabídku dlouhodobého pojištění, ať se vyhnete nutnosti jeho opětovného uzavírání.

V každém případě proveďte porovnání cestovního pojištění od různých pojišťovacích institucí, abyste si zvolili přesně to, které odpovídá vašim požadavkům a je současně nabízeno za nejlepší cenu.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce