Softshellové bundy patří k základnímu vybavení každého turisty

Toulky přírodou lákají čím dál tím více lidí vydávajících se do hor. Někdy to pak sice vypadá na hřebenovkách jako v Praze na Václavském náměstí, ale najdou se i v českých horách místa, kam lidská noha tak často nešlápne. V každém případě je třeba být do přírody vhodně vybavený. Nejen mít s sebou dostatek pití a jídla na cestu, ale také oblečení, jež chrání před nepříznivým počasím, které se na horách může měnit z hodiny na hodinu.

Softshellové oblečení do nepohody

Je lépe být tedy připravený na každý případ než posléze promočený pokračovat v cestě. Dnes už naštěstí jsou k dispozici materiály poměrně dobře odolávající vodě i větru nesrovnatelně lépe než dřívější větrovky. Ideálním svrchním oblečením do přírody je softshellová bunda. Je vyrobená z moderního materiálu nepropouštějícího vodu k tělu. Zároveň chrání před nepříjemným větrem. Na hory je tedy softshell bunda jako dělaná a je dobré ji mít s sebou přibalenou v batohu. Dnes už není problém si koupit softshellové oblečení určené pro různá roční období. Liší se v podšití fleecem, který určitě nechybí oděvu určenému na zimu.

Co je to softshell

Jedná se o textilní funkční látku nabízející voděodolnost a ochranu vůči větru. Bývá zpravidla utkaná z polyesteru tak, aby dokázala odvádět vlhkost od těla a zároveň nepropouštěla vlhkost k tělu. Softshellová bunda dámská a softshellová bunda pánská mohou mít membránu, či být ušity ze softshellu bez membrány. V čem tkví rozdíl? Jako membrána se často používá PU nebo teflon. Jedná se tedy o materiály odpuzující vodu. Takové bundy chrání před deštěm, ale jsou méně prodyšné. Softshellová bunda bez membrány má vodoodpudivost zajištěnou hustotou vláken svrchní vrstvy a impregnací. Bývá tedy prodyšnější. Při výběru vhodné bundy do přírody záleží na tom, co každému vyhovuje a co od oblečení očekává.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce