Jaký je rozdíl mezi vlekem a lanovkou?

Když stojíme pod kopcem a chceme se dostat nahoru, máme několik možností. Záleží na trasách a také na ročním období. Vleky totiž mohou fungovat jen tehdy, když je sníh. To však není jediný rozdíl mezi vlekem a lanovkou.

zimní vybavení

Pouze v zimě

Na většinu kopců v současné situaci musíme spíše pěšky, ve standardním provozu si ale rádi necháme pomoci moderní technikou a ušetříme si síly. V zimě na hory většinou vyrazíme proto, abychom si zalyžovali. K tomu nám nestačí jen kvalitní lyžařská výbava, ale potřebujeme i sníh. Mnoho areálů proto zasněžuje své sjezdovky umělým sněhem. Lyžaře pak nahoru přepravují lanovky a vleky. Oba způsoby jsou si v určitých typech podobné, vlek může připomínat sedačkovou lanovku. Je však určen, jak už název napovídá, k vlečení lidí na lyžích, snowboardech nebo třeba skibobech. Funguje tak zásadně v zimě, kdy je sníh a lyže či další zimní vybavení může po sněhu pohodlně klouzat a slouží především k cestám na začátek sjezdovky. I ve ski areálech se setkáme s lanovkami, které nabízí větší pohodlí, jsou však spíše na delších úsecích tras. Na krátké či dětské se používají právě vleky, nejčastěji poma nebo kotva pro dva. První vlek v Evropě byl postaven v roce 1934 v Davosu. U nás se objevil v Krkonoších v roce 1957, motor a převodovku měl z tanku. Najednou dokázal vytáhnout až dvacet lyžařů na laně. Skutečný rozmach vleků, sjezdovek a lyžování u nás probíhal od šedesátých let minulého století.

Po celý rok

Lanovka přepravuje turisty vsedě a funguje nezávisle na sněhu. V zimě ji tak využívají především milovníci lyžování v zimních bundách a s helmami na hlavě, mimo zimní sezónu pak turisté a výletníci s nordic walking holemi. Nejčastěji se potkáme s otevřenou sedačkovou lanovkou nebo kabinami. Nejstarší sedačková lanovka u nás i v celé Evropě vás vyveze na beskydské Pustevny. Spuštěna byla v roce 1940, tedy se stavěla už za války. Bylo to proto, že po odstoupení pohraničních oblastní Německu byly Beskydy jedinými horami s výškou nad tisíc metrů.

Ať už vás lákají lyže či snowboard nebo se spíše nemůžete dočkat jara a vyrazit po svých, na vrcholy mnoha kopců vám pomohou lanovky a vleky. Ale stále ještě mnoho z nich musíte zdolat jen pěšky.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce