Dovolená v jižních Čechách u břehů Lipna

chatky a chalupy

U vodní nádrže Lipno můžete strávit úžasnou dovolenou naplněnou různými zážitky. Čekají vás výhledy na okolní krajinu, plavba po Lipenském jezeře nebo třeba cykloprojížďka podél Schwarzenberského kanálu. 

Pěšky na výšlapy v okolí Lipna

Okolí Lipna je plné chatek a chalup k pronájmu, kde si můžete udělat příjemnou základnu, a pak v bez problému vyrážet do okolí na výlety. Kolem nádrže Lipno pak můžete vyrazit na pěší vycházku samostatně nebo skupinově. Oblast má mírné podnebí a je tím ideálním místem na výšlapy.

Kolem Lipna narazíte na krásné bystřiny a potůčky, pokocháte se výhledy až na Alpy (Alpská vyhlídka) nebo si protáhnete nohy na horu Svatý Tomáš, kde je také nejvýše položená zřícenina hradu Vítkův Kámen odkud vás čeká čarovný pohled na přehradu Lipno.

Nevynechejte některou z naučných stezek, kterých je tu spousta – například ta vedoucí kolem Schwarzenberského kanálu (jeho délka je téměř 52 kilometrů) a narazíte na ní na architektonicky zajímavé vstupní portály, tunel či akvadukt u Rossbachu.

Stezku korunami stromů

Rozhledy do dálav z korun stromů

Vydat se k Lipnu a vynechat Stezku korunami stromů je jako si dát suchý krajíc chleba a nic víc – i když je z kvalitních surovin, něco tomu schází. Nevynechejte tedy tuto stezku a užijte si krásné výhledy i originální nápad – tento typ stezky je první svého druhu u nás. 

Tato relativně nová stavba z roku 2012 je konstruovaná v korunách stromů, ukotvena je pomocí sloupů a díky postranním sítím nehrozí žádné nebezpečí. Délka stezky je 675 metrů a na jejím konci stojí vyhlídková věž, z které ve výšce 40 metrů můžete pozorovat okolní lipenskou a šumavskou krajinu, a pak se sklouznout po dřevěném tobogánu zpátky na zem.

Loděmi na Lipně křížem krážem

Z výšin se můžete vrátit zpátky na zem a okusit Lipno z další perspektivy – vodní hladiny. Na Lipenském jezeře totiž pořádají plavby lodě, stačí tedy kouknout do jízdního řádu a pak už se jen nechat unášet geniem loci na palubě.

Na Lipně se dá plavit dvěma loděmi. Na severu jezera je to loď Vltava, která vozí cestující už od roku 1959. Na jižní části jezera pak pluje loď Adalbert Stifter, která je mnohem mladší než její kolegyně, turisté se na ní vozí teprve od roku 2012. 

Trasy na lodích vyjdou časově na 1 až 3 hodiny, záleží na místech, kde se nalodíte a kde vystoupíte. Přístavy jsou ve Frymburku, Lipně nad Vltavou, Horní Plané a v Černé v Pošumaví.

Ať už z lodi, rozhledny, skluzavky nebo z vlastních nohou na stezce, Lipno a jeho okolí jsou krásné ze všech úhlů.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce