Možnosti založení odštěpného závodu

Termín odštěpný závod je poměrně frekventovaný a setkáme se s ním vcelku často. Mnohým z nás ale uniká jeho podstata. Jedná se tedy o podnikatelský subjekt, který umožní některé ze zahraničních firem vykonávat svou činnost v České republice. Její podmínky pro fungování a generování zisku jsou přitom mnohem výhodnější. V čele odštěpného závodu stojí vedoucí, který jedná jménem původní firmy a zastupuje ji ve všech důležitých věcech. Uzavírá tedy i platné smlouvy, u nichž je zahraniční společnost jednou ze zúčastněných stran. Zařízení odštěpného závodu vyžaduje realizaci mnohých administrativních úkonů, které se vyplatí svěřit profesionálům. Výbornou volbou je společnost Companies.cz, která nabízí i mnohé další zajímavé služby.

Tuzemské i zahraniční organizační složky

V souvislosti s odštěpným závodem se uvádí i pojem organizační složka. Obchodní zákoník hovořil v podobě zákona číslo 513/1991 Sb. jasně o tom, že odštěpný závod byl označován jako organizační jednotka tuzemské společnosti a nikoli zahraniční. Dnes je tomu díky nového zákoníku jinak, což definuje zákon číslo 89/2012 Sb. Organizační jednotka je považována nejen za odštěpný závod zahraniční právnické osoby, ale i tuzemské. Oba dva termíny se zkrátka omezily na jeden jediný výraz.

Proč se zřizuje odštěpný závod?

Důvodem zřízení odštěpného závodu je logicky ideální možnost rozvoje podnikání zahraničního subjektu v ČR. Takto vzniklá firma přitom na území České republiky funguje samostatně, nicméně její vystupování je podmíněno zastoupením mateřské společnosti.

Jak na založení odštěpného závodu

Vznik podnikatelského uskupení tohoto charakteru je administrativně poměrně náročné a je možné narazit na mnohá rizika. Společnost Companies.cz dokáže všechny důležité úkony vyřešit za vás. Stejně tak si u ní můžete nechat založit s.r.o. na klíč. Zabývá se i prodejem ready made společností a poskytováním virtuálních sídel firmám.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce