Cyklistická doprava a cykloturistika

V současné době je v České republice každým rokem budováno několik desítek dalších kilometrů cyklistických tras a přírodních stezek, které značně přispívají k oblíbenosti tohoto sportu.

V České republice je pochopitelně povoleno pohybovat se po silničních i jiných veřejných komunikacích volně na kolech, ale samozřejmě za předpokladu, že cyklisté budou naprosto respektovat veškerá dopravní značení a veškeré předpisy, které jsou spojeny s běžným provozem. Obecně se ale vždy cyklistům doporučuje, aby se během své jízdy, pokud to situace vyžaduje a jízdní pruh je k dispozici, pohybovali v přesně vymezeném prostoru pro cyklisty, který se nachází na boční straně vozovky a to vždy po směru. Cyklopruhy pro cyklisty jsou velmi přehledně označeny a to přímo na vozovce. Cyklistická značka musí být na vozovce zaznamenána jak na začátku cyklopruhu, tak i na jeho konci – například na začátku a konci křižovatky nebo silnice.

Cykloturistika se stala v posledních letech velmi oblíbeným sportem. Tak či onak by měl každý cyklista, ještě předtím, než vjede s kolem na silnici, znát pravidla cyklistiky na veřejných komunikacích.

Velmi důležitá je znalost silničního provozu a pochopitelně i dopravních značek, které jsou v rámci jakékoli dopravy naprosto klíčové. Cyklisté by zároveň měli respektovat i to, že pro jízdu na kole je nutné mít cyklistickou helmu a to zejména v případě, že se jedná o děti.

S cykloturistikou pochopitelně souvisí i cyklistické stezky, kterých je v České republice obrovský počet a neustále s každým novým rokem přibývají. Každý milovník jízdy na kole si tak může vybrat trasu, která je mu nejmilejší a z hlediska náročnosti terénu i nejpohodlnější.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce