Povinné ručení opět zdražuje – jak se bránit a ušetřit až tisíce korun ročně?

výše povinného ručení

Bez povinného ručení se při cestách autem nelze obejít. Jeho placení je o to více nepříjemné, že ceny neustále stoupají. A to se nemění ani v letošním roce, kdy se velké množství lidí muselo vzdát dovolených a pravidelného dojíždění do práce. Naštěstí existuje řada možností, jak na zdražující povinné ručení vyzrát a ušetřit až tisíce korun ročně. 

Sice pomaleji než v minulých letech, přesto však stále roste. Začátkem měsíce listopadu Česká kancelář pojistitelů informovala o aktuální situaci ohledně výše povinného ručení. Jeho průměrná cena v tomto roce doposud stoupla o 2,9 %.

Pozitivem je, že ve srovnání s rokem 2019, kdy tato hodnota činila 4,5 %, se jedná o pomalejší tempo. Podle ČKP průměrné pojistné u povinného ručení bude na konci roku činit 3 066 Kč, což je o 97 Kč více než minulý rok. 

Kalkulačka povinného ručení

Nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout na co nejlevnější pojištění vozu, je využití online kalkulačky, která slouží ke srovnání povinného ručení a jeho cen u různých pojišťoven. Obvykle v ní stačí vyplnit základní údaje o vozidle a o jeho vlastníkovi a pak už jenom porovnávat a nakonec vybrat tu nejvýhodnější možnost.

Například kalkulačka povinného ručení na portálu 123ruceni.cz nabízí pojištění začínající již na 968 Kč. Řidiči tak utratí až o 70 % méně, než při sjednání v pojišťovně. Všechny nabídky na 123ruceni.cz jsou ověřené a probíhají u spolehlivých pojišťoven

Kalkulačky nešetři pouze peníze, šetří rovněž čas strávený cestou do pojišťovny a zbytečným čekáním. Celý proces zkrátka proběhne velice rychle a navíc z pohodlí domova.

Další způsoby, jak ušetřit na povinném ručení

Je obecně známo, že kdo jezdí dlouho a bez škod, platí nižší povinné ručení. Konkrétně se jedná o bonus v podobě 5 % až 10% slevy z celkové výše pojistného za každý rok bez nehody

Maximálně je možné dosáhnout až na 60% bonus. Stačí tak poprosit nějakého zkušeného a bezproblémového řidiče z řad známých, aby si zavedl povinné ručení na vaše auto. Jeden člověk může tuto výhodu využít na více vozidel, a tak na ní nebude tratit ani jedna strana. 

kalkulačka povinného ručení

Pojišťovny své klienty oceňují také v případě, že jejich zaměstnancům šetří čas a námahu, a zařídí si povinné ručení svépomocí. Proto za online sjednání poskytují slevu z jeho ceny, a to obvykle ve výši 10 – 20 %, u ČSOB je to dokonce 25 %. 

Stejně tak pojišťovny věrné zákazníky odměňují za věrnost. Kdo jedné a té samé společnosti platí za více typů pojištění, může toho využít a ušetřit pár korun na povinném ručení. Zde je sleva však menší, pohybuje se přibližně mezi 5 a 10 %

K atraktivnější ceně povinného ručení vede u množství pojišťoven také snížení frekvence placení. To znamená, že kdo ho uhradí najednou, zaplatí méně než osoba, která si platbu rozdělí třeba na každé čtvrtletí. 

Závěrem

Statistiky ukazují, že až 4 z 5 lidí přeplácí své povinné ručení. Řešení je přitom tak jednoduché. Ušetřit nemalé peníze na povinném ručení může každý, bez ohledu na věk řidiče, typ vozidla, společnost. Stačí se zajímat a věnovat nějaký čas prostudování dostupných možností. A hlavně se případně nebát, třeba i po letech, změnit pojišťovnu.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce