Jak si v létě zpříjemnit cestování autem

Léto je ideálním ročním obdobím na výlety s přáteli, s rodinou nebo s dětmi. Nasedněte do auta a vydejte se poznávat nejen naši zemi. Ať už cestujete na Šumavu, do Jeseníků nebo se vydáte do zahraničí k moři, inspirujte se tipy, které vám zpříjemní jízdu autem a užijte si svůj výlet nebo dovolenou naplno.

Příjemná teplota v autě

Ještě před jízdou myslete na to, že v autě může být v létě nepříjemné horko. Než vyjedete, tak na chvíli otevřete okna a i dveře a nechte auto vyvětrat. Pokud máte klimatizaci, nemusíte tento problém řešit, myslete však na to, že střídání výrazně odlišných teplot, se může nepříznivě podepsat na vašem zdravotním stavu. Snažte se tedy teplotní rozdíly udržovat co nejmenší. Pozor také na otevřená okna za jízdy, můžete si způsobit průvanem zablokování krční páteře nebo bolesti hlavy.

Co dělat a nedělat v létě

Ideálním řešením můžou být příruční větráčky, které vás efektivně ochladí. Vyzkoušet můžete také vějíř, který by měl být v létě součástí každé dámské kabelky. Před jízdou zkuste také jednoduchou, rychlou, ale funkční radu. Pokud nestíháte vlažnou sprchu, tak si alespoň umyjte ruce studenou vodou a namočte si je do vody až po lokty, budete překvapeni, jak účinný návod to je.

Nepříjemným teplotám v autě můžete také předcházet. Auto, které stojí venku před domem, nechte stát ideálně ve stínu, například pod stromem. Okna zakryjte sluneční zástěnou. Nemusíte se pak bát rozpálených pneumatik, karosérie a přehřátého interiéru. Nikdy v létě v autě nenechávejte zvířata ani děti. Nezapomeňte na pokus s vajíčkem na pánvičce za předním sklem. Smažená svačinka by vám měla připomínat, kam až se mohou vyšplhat teploty ve vyhřátém autě.

Jak se osvěžit za jízdy

Při delších cestách myslete na to, že i za jízdy byste se měli osvěžit. Můžete si dát zmrzlinu, na kousky do misky nakrájet meloun nebo si vyrobit domácí ledovou tříšť. Myslete na to, že hlavně v létě a ve velkém horku byste měli dodržovat pitný režim. Vyhněte se kávě, která vás sice na chvilku nabudí, ale zároveň po ní musíte doplnit ještě více tekutin.

Myslete na bezpečnost

Ať už se chystáte poznávat český kraj nebo si udělat zahraniční výlet, tak vždy před jízdou zkontrolujte technický stav vozidla. Dbejte na správnou geometrii kol, správně nahuštěné letní pneumatiky, doplněné veškeré kapaliny v autě a funkční brzdy. Na cestu se nikdy nevydávejte unavení a raději výlet o den posuňte a vždy si před delším cestováním pořádně odpočiňte. Bezpečná jízda a šťastný návrat domů jsou tím nejdůležitějším.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce