7 suvenýrů, které si přivézt ze Švédska: Sáhněte po tom nejlepším ze severského designu i gurmetu

Nejenže si celý svět zamiloval cestování po zemích na severu Evropy, nás nevyjímaje, ale nadto se rád nechává inspirovat tradiční skandinávskou architekturou a severským životním stylem. Abyste i vy mohli mít kousek Švédska stále při sobě, připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších a většinou i velmi praktických suvenýrů, které byste si při zpáteční cestě neměli zapomenout přibalit do cestovního kufru.

Zapleťte se s pleteninami

Mrazivé zimní dny, podzimní nečas i chladné březnové noci, kdy zima naposledy vytvoří led, s nímž si slabé slunce ještě neporadí. Teplý vlněný svetr, do něhož se zabalíte a skoro se v něm ztratíte, zkrátka užijete celoročně. My se tak za jeho koupi přimlouváme klidně i uprostřed léta. A pokud si ze Švédska odvezete také pár ručně pletených vlněných ponožek, skvěle vás ochrání třeba před klimatizací v letadle nebo kanceláři. V zimě zase přijdou vhod tradiční vlněné rukavice Lovikkavante s laponským vzorem.

Pečlivě pečujte o své tělo dary švédské přírody

Švédská kosmetika je oslavou přírodních a vysoce kvalitních složek, na nichž si smlsne nejen vaše pleť, ale i smysly. Potěší tělo (i ducha) a zároveň šetří a respektují životní prostředí. Nemusíte si nutně naplnit toaletní taštičku až k prasknutí. K výživnému krému na ruce od luxusní kosmetické značky L:A BRUKET přidejte některou z vůní ve Stockholmu založené značky Byredo, do nichž parfémáři ukrývají vzpomínky z cest po celém světě, a pleťové čistící mýdlo legendární značky Lanolin-Ägg-Tvål s lanolinem a růžovou vodou. Švédské ženy, které si po generace vyráběly své vlastní pleťové masky z glycerinu, růžové vody a bílků, si jej velmi chválí a nedají na něho dopustit.  

Stockholm

Lékořicí lečte (nejen) lásku

Lékořice (švédsky lakrits) je užitečným lékem i vyhledávanou pochoutkou. Do posledního písmene to platí i pro Švédsko, kde si „sladkým dřevem“, jež je asi padesátkrát sladší než cukr, ochucují kávu, zmrzlinu a klidně i salám. Téměř ve všech supermarketech proto najdete samostatný regál s lékořicovými výrobky. Plánujete-li navštívit Stockholm, určitě se zastavte v obchodě Lakritshandel. Lákavý je například slaný lékořicový sirup, který se skvěle hodí k modrému sýru či dezertu. V přístavním městě Helsingborg si to namiřte k továrně Lakritsfabriken. Zatímco budete přihlížet výrobě lékořicových sladkostí, pohostí vás tu šálkem lahodné lékořicové kávy.

Zkrášlete si interiér krásou ze dřeva

Červená vyjadřuje smyslnost, energii, vášeň, sílu a slávu. A právě ohnivá barva pokrývá také tělo dřevěného koníka Dala vyráběného z olše a borovice v provincii Dalarna. Nejspíš tuto původně dětskou hračku již znáte z vánoční nabídky populárního švédského řetězce IKEA. Proč si ji ale nepřivézt jako věčný suvenýr přímo z obchodu nejstaršího výrobce? Historie firmy Grannas sice sahá do roku 1922, symbolem Švédska se ale koník stal až v roce 1939 při příležitosti konání Světové výstavy v New Yorku. Právě třímetrový koník tu před vstupem na švédskou expozici sklidil velký úspěch.

poznávací zájezd do Švédska      

Posviťte si elegantní vonnou svíčkou

Čím víc, tím líp. Připravte se na to, že po návratu domů budete i vy potřebovat spousty stylových svíček a svícnů. V interiérech zařízených v tzv. nordic stylu totiž jas a světlo hrají prim. Ale není také divu! Jen pro představu: třeba do příbytků ve města Umeå na severu země dopadají uprostřed prosince paprsky denního světla pouhou jednu hodinu. Proto téměř v každém obchodě s bytovým designem najdete desítky různých svíček a svícnů.

Zabydlete si byt novým bytovým textilem

Užít si blažené lenošení v pastelově povlečené posteli, zkrášlit si koupelnu nápaditou osuškou, ozdobit kuchyň originální utěrkou či chňapkou? Pokud máte rádi nápaditý bytový textil plný hravých geometrických tvarů, ten skandinávský si vás získá na první pohled, a co víc, vzpomínky z dovolené už vám nikdy nesejdou z očí. Doporučujeme proto vyrazit na poznávací zájezd do Švédska raději s prázdným kufrem a ten pak naplnit třeba v prodejnách Hemtex, Granit nebo Design Torget.

Švédsko

 Zakoulejte s nudou a dopřejte si k snídani kuličky kaviáru

Proč dokola začínat den miskou kukuřičných lupínků, když můžete ochutnat něco lepšího? Vytvořte si kombo z chlebového koláče (brödkakoru), másla, kravského sýra (hushållsostu) a kaviárové pasty. Anebo si ranní probuzení rovnou zpestřete pravým kaviárem ze síhu malého z Botnického zálivu, který se pravidelně servíruje také během galavečeře při udílení Nobelových cen. Cestou domů si pak určitě kupte alespoň pár tub Kallovy kaviárové pasty s  blonďatým hošíkem na obalu. Sice se vyrábí z popraskaných a méně kvalitních jiker, ale v pomazánce chutná výtečně.

Radynacestu.cz

Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz.

Sdílet článek

Autor příspěvku: spravce